PMYO Mülakat Sınavı Detayları, Ayrıntıları . .

Merhaba arkadaşlar . .
Öncelikle PMYO ve POMEM sınavlarına hazırlanan tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum . .
Bu yazımızda çok sorulan ve merak edilen sorulardan bir tanesi olan "PMYO MÜLAKATINDA YAPILANLAR VE YAŞANANLARI", yaşayan bir arkadaşımızın gözünden göreceğiz . .
 

PMYO Mülakatı

Merhaba arkadaşlar.Soru-cevap bölümünde mülakat ile ilgili sorular çoğalmaya başlayınca bende geçen seneden tecrübeli biri olarak size deneyimlerimi anlatmak istedim. Herşeyden önce şunu söylemeliyim ki mülakat korkacak bir sınav değil.Tabi sizi anlıyorum daha önce hiç bilmediğiniz, görmediğiniz birşeyle karşı karşıyasınız.Ben anlatayım, sizde dikkatlice okuyun.

Öncelikle erkekseniz boyunuz 167, bayansanız 165 olmak zorunda.Eğer daha kısaysanız hiç boşa uğraşmayın derim.Boy konusunda hiç affetmiyorlar, bir bayanı gözümün önünde 164,5 ile yani yarım santim ile elediler.Kiloyu problem etmeyin eğer her tarafınızdan yağ fışkırmıyor ve obezite değilseniz sorun olmaz.Ufak tefek Türk kası olanlar sorun etmesin. Az bir göbek bendede var yani. Geçen sene boy-kilo oranım 175cm-85 kg idi.Mülakatı geçtim.

Başvuru yapmaya gittiğiniz zaman size bir mülakat tarihi veriyorlar.Mülakat günü ve saatinde bağlı olduğunuz Polis Meslek Yüksekokulu'nun önünde hazır oluyorsunuz. Çok dikkat çekici elbiseler giymemeniz daha iyi olur. Yani bir kapri veya uzun şort veya mini etek vb. değilde daha sade bir pantolon ve tişört ile gidin.Bayanlar da kesinlikle etekle gitmesin hareketleri yapamaz.Erkeklerde küpe ve uzun saç da o ortama hiç uymuyor bunu da belirteyim. Birde vücudunuzda dövme veya benzeri kalıcı uygulamalar varsa bu bir elenme sebebi olabilir, olabilir değil mutlaka elenirsiniz.

Mülakat sabahı kalkın, istenilen saatte Polis Meslek Yüksekokulu'nun önünde oldun. Elinizde, başvuru yaparken size verilen bir "Mülakat Giriş Belgesi" olacak ve o belgede mülakat sıranız var.Sırayla sizi bahçe kapısından 20 şer veya 30 ar kişi olarak içeri alacaklar. Bina dan içeri gireceksiniz ve size gösterilen paravanlı bir yerde bayanlar kollarını dirseklere kadar, pantolonlarını da diz kapaklarının üstüne kadar çekecekler ve çoraplarını çıkaracaklar. Erkekler ise çoraplarını çıkaracak, pantolonlarını diz kapaklarının üstüne kadar çekecek, tişört ve atletlerini çıkaracaklar.Yani erkekler pantolonu şort gibi diz kapağına kadar kıvıracak ve pantolon hariç herşeyi çıkaracaklar. Hazır olunca bir polis abiniz sizi mülakat salonunun kapısında sıraya dizecek.Sıranız gelince içeri gireceksiniz.Hemen girişte boy-kilo ölçümü yapacaklar, bir kağıda ikisini de yazacaklar ve elinize kağıdı verecekler.Daha sonra birkaç adım ötede bir doktor abiniz elinde renk körlüğü testi için birkaç kağıtla sizi bekliyor olacak. Kağıtları gösterecek ve siz kağıtta gördüğünüz rakamı söyleyeceksiniz.Heyecan yapmayın korkacak birşey yok.Yanında başka biri sizden kollarınızı uzatmanızı isteyecek ve iz olup olmadığına bakacak. İz varsa sizden mantıklı bir açıklama isteyebilir.Yani eğer jilet vb. iz yoksa yine korkacak birşey yok.Elinizdeki kağıda iki abiniz de olumlu şıkları işaretleyecekler.Birkaç adım ileride yere serilmiş minderler ve sizi dört gözle bekleyen başka bir abinizi göreceksiniz. Sizi onar kişi olarak yan yana dizecek ve önce mekik çekmenizi isteyecek, daha sonra şınav çekmenizi isteyecek.Şınav hareketi de bittikten sonra çök kalk hareketini yapmanızı isteyecek.Çök kalk hareketi bilmeyenler varsa eğer anlatayım; elinizi öne uzatacaksınız ve oturup kalkacaksınız.Hepsi bu.O anda orası mahşer yeri gibi çok kalabalık olacağından, ben ya şınavı on tane çekemezsem veya mekik hareketini tam yapamazsam diye kaygılanmayın zaten size çok dikkatli bakmayacak başınızda duran abiniz.Yanınızdakilere ayak uydurun yeter.Bu işlem de bitince elinizde kağıda fiziki yeterlilikten olumlu yazacaklar ve mülakatın en heyecanlı yerine geleceksiniz. Heyecanlı dediğime bakmayın en basit kısmı.

Salonun en sonunda genişçe bir masa ve masa başında oturan bir psikolog ve omuzlarında bi sürü yıldız bulunan (zannedersem 1.Sınıf Emniyet Müdürü) 3 tane polis amcanız pür dikkat size bakıyor olacak.İlk başta psikolog size adınızı,nerden geldiğinizi, hangi liseden mezun olduğunuzu ve babanızın mesleği gibi sorularla sizi konuşturup, konuşmada aksaklık olup olmadığına ve psikolojik olarak bir sorun varmı diye sezmeye çalışacak.Kağıdı elinizden alıp olumlu yazacak ve hemen yanında oturan omuzunda yıldızlar bulunan polis amcaya kağıdı verecek. Polis amca da sizden, önünde duran kağıtlardan birtane çekmenizi isteyecek.Siz kağıdı çekince ortada bir tahta var onun üstüne çıkacaksınız, kendinizi tanıtacaksınız ve elinizdeki kağıtta ne yazıyorsa o konu hakkında birşeyler söyleyeceksiniz.Bilmeniz önemli değil.Saçmalasanız da olur. Yeter ki susmayın. Hatta benim önümdeki çocuğa "Avrupa Birliği Hakkında Bildiklerinizi Anlatınız" konusu çıktı çocuk tek bir kelime bile diyemedi, polis amcalardan biri şakadan bari bir şarkı söyle dedi gülerek ve tamam geçtin dedi.Siz tahtanın üstünde konuşurken aynı zamanda ayağınızda düz tabanlık varmı diye bakıyorlar. Bu kısımı da geçince polis amcalardan biri olumlu veya olumsuz diye birşey diyecek size.Son kısıma kadar olumsuz birşey olsa zaten elenirdiniz o yüzden sonuç olumlu olacaktır.Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

Sonuç olarak kesinlikle mülakat korkulacak bir sınav değill, siz sadece yazılı sınava odaklanın.Mülakatı hiç kafanıza takmayın.Boyunuz tutuyorsa, renk körü değilseniz %99.9 geçersiniz.

İşte, mülakatı en detaylı bir biçimde size aktarmaya çalıştım.İnşallah beğenmişsinizdir.Mülakatta çektiğiniz kağıttan çıkabilecek konular sitemizde mevcut, bakabilirsiniz.

Bu kadar anlattım belki merak eden arkadaşlar olmuştur ben Malatya PMYO' da mülakata girdim. Soru-cevap bölümünde mülakat ile ilgili sorulan soruların tamamına cevap verebilecek nitelikte bir yazı yazdım benden bu kadar gerisi size kalmış.Hakkımızda hayırlısı olsun.

Allah'a emanet olun.
 

Alper KILIÇ

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !